Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ftivcksm/public_html/index.php:1) in /home/ftivcksm/public_html/wp-content/themes/unik/functions.php on line 320

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ftivcksm/public_html/index.php:1) in /home/ftivcksm/public_html/wp-content/themes/unik/functions.php on line 320
» روش نصب لوله سیمانی دودکش,لوله شومینه,کانال سیمانی موتورخانه, لوله دودکش پکیج - شرکت ایرانیت کوهی

روش نصب لوله سیمانی دودکش,لوله شومینه,کانال سیمانی موتورخانه, لوله دودکش پکیج

لوله بخاری سیمانی- لوله آزبست- لوله ایرانیت

لوله سیمانی دودکش- لوله سیمانی- لوله بخاری سیمانی – لوله آزبست

۰۹۱۱۱۵۱۳۳۲۸  کوهی   دفتر کارخانه ۰۱۱۳۳۷۳۴۷۴۴          حداقل قطر دودکش لوله سیمانی ۱۰ سانتی متر می باشد .بدیهی است که قطر واقعی بیشتر ، متناسب با وسیله گاز سوز بایستی محاسبه گردد .
۲- در صورتیکه امکان نصب دودکش لوله سیمانی وجود نداشته باشد ، باید شیر مصرف در محل دیگری که نصب دودکش امکان پذیر است انتقال یابد .

۱-۳ – حداکثر طول لوله سیمانی دودکش رابط دودکش ۰/۴۵ متر برای هر اینچ قطر لوله رابط می باشد ، در صورت بزرگتر بودن باید با افزایش قطر و یا ارتفاع کل دودکش ظرفیت مورد نظر را تامین کرد . ( یعنی برای یک دودکش لوله سیمانی قطر ۱۰سانتی متر ( حدودا ۴ اینچ ) ، طول لوله رابط حدکثر ۱/۸ متر می باشد .

۲-۳ – طول قسمت افقی لوله سیمانی رابط حداکثر ۷۵ درصد طول قسمت قائم دودکش بالاتر از نقطه اتصال رابط باشد .اگر دودکش لوله سیمانی یا کانال سیمانی عایق شود طول قسمت افقی ممکن است به ۱۰۰ درصد طول قائم برسد . ولی هیچگاه نباید این طول از ۴٫۵ متر بیشتر باشد . در قسمت افقی لوله رابط نباید بیشتر از دو زانوئی ۴۵ درجه و یا یک زانوئی ۹۰ درجه بکار برده شود .

۴- قطر لوله های رابط باید مساوی و یا بزرگتر از دهانه خروجی کلاهک تعدیل باشد .

۵- برای انتخاب قطر دستگاه دودکش  لوله سیمانیدر مناطق مرتفع ، ظرفیت حرارتی در سطح دریا ملاک می باشد .

۶- حداقل قطر دودکش لوله سیمانی شومینه ۱۵ سانتی متر می باشد . ( قطر ۱۵ سانتی متر ، مساحتی برابر ۱۷۶٫۶۲۵ سانتی متر مربع دارد که برای حالتی که از دودکش های آزبستی مستطیل استفاده می شود ابعاد آن با توجه به این مساحت محاسبه می گردد )

۷- با توجه به امکان نفوذ گازهی سمی CO از درزهای دودکش آجری شومینه به ساختمان ، در شومینه از دودکش آجری استفاده نگردد .

۸- دودکش شومینه باید بدون درز بوده و مستقیما تا بالای بام ( بدون استفاده از زانوهای متعدد ) ادامه داشته و حتی الامکان دارای کلاهک H باشد .

۹- حداقل قطر دودکش پکیج و آبگرمکن دیواری ۱۵ سانتی متر می باشد .قطر واقعی بیشتر بر اساس مصرف باید محاسبه گردد .

۱۰- حداقل قطر دودکش مشعل شوفاژ برای کمترین مصرف۲۰ سانتی متر می باشد. قطر واقعی بیشتر بر اساس مصرف باید محاسبه گردد .

۱۱- حداکثر طول افقی دودکش  لوله سیمانی در موترخانه یک متر می باشد .

۱۲- شیب لوله رابط دودکش سیمانی یک سانتیمتر در هر ۳۰ سانتی متر طول افقی دودکش به سمت بالا می باشد .

۱۳- شیب لوله سیمانی رابط دودکش یک سانتیمتر در هر ۳۰ سانتی متر طول افقی دودکش به سمت بالا می باشد . ( طبق کتاب مبحث ۱۴ ، حداقل ۲ درصد )

۱۴- لوله های سیمانی دودکش ( فرضا موتورخانه و… ) در صورتیکه از اتاق خواب و حمام عبور نکند ، اجباری به عبور از داخل داکت ندارند ، در صورتیکه در مجاور چاه آسانسور باشند اگر فنجانی باشند و با خاک نسوز و سیمان سیاه پر شوند ( دودبند شوند ) اجباری برای این مسئله ندارند ولی در صورتیکه امکان دارد در داخل یک داکت قرار بگیرند بهتر است ولی اجباری نیست . ولی هنگام عبور از کنار حمام بایستی با تیغه ۱۰ سانتی از تیغه حمام جدا گردد .

۱۵- زیر دودکش قائم یک اتصال تخلیه تقطیر بخار آب پیش بینی گردد .

۱۶- دهانه دودکش قائم یا رابط آن که به دستگاه با سوخت مایع یا گاز متصل است ، باید حداقل برابر دهانه خروجی دستگاه باشد . (قطر لوله رابط حداقل به اندازه قطر خروجی دستگاه و یا کلاهک تعادل آن باشد ) .

۱۷- لوله رابط دودکش در همان فضائی نصب شود که دستگاه در آن قرار دارد . و با بست و تکیه گاه به اجزاء ساختمان ثابت و مهار گردد .

۱۸- اگر لوله رابط از دیوار و یا تیغه ضروری باشد ، سطح خارجی آن با مصالح سوختنی ۴۵ سانتی متر باشد .اگر دیوار یا تیغه از مصالح سوختنی باشد ، باید تا فاصله ۴۵ سانتی متر از لوله رابط ، اطراف آن با مواد نسوختنی پر گردد .

۱۹- تمام لوله رابط باید در برابر ضربات فیزیکی محافظت شود و قابل دسترسی باشد تا بازرسی ، تمیز کاری و تعمیرات آن به آسانی صورت گیرد .

۲۰- دودکش قائم فلزی با دمای پائین

۱-۲۰- دودکش قائم فلزی باید از ورق فولادی سیاه ساخته شود .

۲-۲۰- اتصال قطعات دودکش ممکن است از نوع پیچ و مهره ای ، میخ پرچ یا اتصال جوشی باشد .

۳-۲۰- ضخامت ورق فولادی دودکش قائم فلزی مطابق با سطح مقطع آن و بر اساس ارقام استاندارد مندرج در کتاب انتخاب گردد .

۴-۲۰- دهانه خروجی دودکش باید دست کم یک متراز بالاترین نقطه ای از بام که از آن خارج می شود بالاتر باشد .این دهانه باید از هر نقطه ای با شعاع ۳ متر از دودکش ( این شعاع در مبحث ۱۷ حداقل یک متر قید شده ولی در کتابهای تکمیلی دیگر سه متر قید شده است ، ولی مبنای اصلی همان مبحث ۱۷ می باشد )، حداقل ۶۰ سانتی متر بالاتر باشد .

۵-۲۰- دودکش قائم فلزی در داخل ساختمان در داخل داکت با دیوارهائی دست کم یک ساعت مقاومت در برابر آتش قرار می گیرد . سطح خارجی آن از همه طرف ۳۰ سانت فاصله با سطح داخلی داکت جهت بازدید داشته باشد . در انتهای پائین دودکش فلزی دریچه بازدید جهت تمیز کردن ادواری آن پیش بینی گردد .

۶-۲۰- اگر دودکش قائم فلزی از بام ساختمان ، ساخته شده از مصالح سوختنی عبور کند ، باید در محل عبور یک غلاف فولادی گالوانیزه و مقاوم در برابر خوردگی نصب شود که دست کم ۲۰ سانتیمتر بالاتر از بام و ۲۰ سانتی متر پائین تر از آن ادامه یابد .فاصله سطح خارجی دودکش از غلاف دست کم باید ۱۵ سانتی متر باشد .

۷-۲۰- می توان به جای غلاف ، اطراف دودکش را دست کم تا فاصله ۴۵ سانتی متری از مواد سوختنی خالی کرد و پس از نصب دودکش این فاصله را با مواد و مصالح نسوختنی پر کرد .

۸-۲۰- فاصله دودکش قائم فلزی از اطراف
– دودکش قائم ساختمانی

۱-۲۱- دودکش قائم ساختمانی روی پایه ای از مصالح ساختمانی به مقاومت ۳ ساعت در برابر آتش قرار گیرد .پایه از اجزاء ساختمان جدا و بار وزن دودکش به زمین منتقل گردد . همچنین در تراز سطح طبقه ای که دستگاه در آن قرار دارد و نیز در عبور از کف هر طبقه از ساختمان با بست های افقی به اسکلت ساختمان متصل گردد .

۲-۲۱- اگر دودکش قائم ساختمانی از سقف عبور کند در فاصله ۱۵ سانتی متر بالا و پائین تر محل عبور نباید شکل و اندازه آن تغییرکند .

۳-۲۱- در انتهای پائین دودکش قائم ساختمانی باید دریچه بازدید پیش بینی شود که دست کم ۳۰ سانتی متر پائین تراز اتصال لوله رابط دودکش به آن باشد . این دریچه باید گازبند باشد .

۲۲- عبور دودکش لوله سیمانی از دیوار حمام : عبور دودکش از دیوار حمام اصولا ممنوع است ولی در حالتهای خاص با شرایط ذیل بلامانع است : سوال از اساتید در تاریخ سوم تیر ماه هشتاد و هفت :

الف- استاد ف… : دودکش لوله سیمانی باید با یک تیغه ۱۰ سانتی از دیوار حمام جدا گردد .
ب- استاد مهندس گ… : دودکش باید کاملا دودبند شده باشد و با یک تیغه ۵ سانتی از دیوار حمام جدا گردد .
ج- آقای مهندس ا… : عبور از دیوار حمام ممنوع است و حتی المکان محل انشعاب جابجا گردد ، ولی با استفاده از تیغه مانعی ندارد .
نتیجه : در واقع در داخل حمام به خاطر شرایط مرطوب بودن ، در صورت نفوذ دود و گاز CO به داخل حمام ترکیب بسیار خطرناک و کشنده ایجاد می گردد . بنابراین بایستی دودکش در داخل حمام بطور کامل از محیط حمام جدا گردد که این کار می تواند به وسیله یک تیغه حداقل ده سانتی سیمان ( تیغه ده سانتی آجر و سیمان ) و یا یک داکت و همچنین دودبند کردن کامل محل درز دودکش ها صورت پذیرد

طراحی و راه اندازی از گروه تجارت الکترونیک پارسیان